Lancaster John O' Gaunt Rowing Club and Lancaster Schools' Rowing Association


Links

Joining
Racing
Events
Development
History

Documents
Benefactors
Boris

Racing

Schedule
Results
Racing in the UK

Performers

Scott Durant
Mason Durant
Danny Bellion
Steven Sullivan

Representative Honours


Under 23 GB Squad

2010: Bronze in the GB 8+ at U23 World Championships (Scott Durant)

2009: 11th in the GB 4- at World U23 Championships (Scott Durant)

2009: Gold Medal at Essen Regatta (Mason Durant)

2009: Silver Medal at Essen Regatta (Scott Durant)

2008: 5th in the GB 8+ at World U23 Championships (Mason and Scott Durant)

2008: Gold Medal at Duisberg Regatta (Mason and Scott Durant)

World University Championships (every two years)

2010: GB 8+ Gold (Scott Durant)

2010: GB 2x DNP (Mason Durant)

2008: GB 2- Bronze (Mason Durant)

European University Championships

2010: GB 2- Bronze (Mason Durant)

2007: GB 8+ Bronze (Mason Durant)

Coup De Jeunese

2006: GB 4+ (Scott Durant)

Home Countries International

2008: Bronze - England in the Junior 4+ (Danny Bellion)

2006: Gold - England in the Junior 8+ (Mason Durant)


Henley Royal Regatta

Remenham Challenge Cup (Open W8+)

2009: C.Peach racing for OBUBC/TRC - Friday

Double Sculls (Open 2x)

2002: R.Shirley / Belfast RC - Thursday - Grosvenor / Royal Chester

Diamond Sculls (Open 1x)

2009: S.Sullivan - Thursday - Sivigny (USA - Friday)

2004: R.Shirley - Friday - O' Sullivan (Ireland - Saturday)

2003: R.Shirley - Thursday - Mensch (Holland - Sunday)

2002: R.Shirley - Thursday - Wells (Leander - winner)

The Prince of Wales Challenge Cup (Intermediate 4x)

2010: M.Durant racing for NUBC - Friday

Visitors' Challenge Cup (Intermediate 4-)

2010: M.Durant and S.Durant racing for OBUBC - Saturday

2009: M.Durant racing for NUBC - Friday

Temple Challenge Cup (Student 8+)

2010: D.Bellion racing for ICBC - Wednesday

2009: D.Bellion racing for ICBC - Thursday

2008: S.Durant racing for OBUBC - Thursday

Prince Albert Challenge Cup (Student 4+)

2009: S.Durant racing for OBUBC - Winner

2008: M.Durant racing for NUBC - Winner


Henley Women's Regatta
University Intermediate 4+

2009: C.Peach racing for OBUBC - Semi-Final

Junior 8+

2008: C.Peach racing in a composite crew - Semi-Final


National Championships


2009: 1st round Lwt 1x (S.Sullivan)

2008: 1st round Lwt 1x (S.Sullivan)

2007: 4th U23 1x (S.Durant)

2007: 4th WJ 1x (C.Peach)

2004: 4th Open 1x (R.Shirley)

2003: 5th Open 1x (R.Shirley)

2003: Gold W4- (NCRA / CUWBC / DARC / V.Myers)

2002: Silver Open 1x (R.Shirley)

2001: 1st round Open 1x (R.Shirley)

2001: Semi-Final W16 1x (H.Parkinson)

National Trials


National Trials (February 2011)

Scott and Mason Durant (M2-), rowing for OBUBC, 10th.

National Trials (October 2010)

Scott Durant (M1x), rowing for OBUBC, 5th.

Mason Durant (M1x), rowing for OBUBC, 18th.

National Trials (February 2010)

Scott Durant (M2-), rowing for OBUBC, 4th in the B final.

Mason Durant (M1x), rowing for NUBC, 6th in the C final.

Danny Bellion (M2-), rowing for ICBC, 2nd in the D final.

National Trials (October 2009)

Mason Durant (M1x), rowing for NUBC, 10th (6th U23).

National Trials (April 2009)

Scott Durant (M2-), rowing for OBUBC, 4th in the B final.

Mason Durant (M2-), rowing for NUBC, 2nd in the D final.

National Trials (October 2008)

Mason Durant (M1x), rowing for OBUBC, 14th (5th U23).

Scott Durant (M1x), rowing for NUBC, 15th (6th U23).

National Junior Trials (16th and 17th February 2008)

Chloe Peach (JW1x) 27th and 15th.

Danny Bellion (J2-), rowing for LRGS, 28th and 39th.

National Trials (7th February 2008)

Scott Durant (M2-), rowing for OBUBC, 5th (1st U23).

Mason Durant (M2-), rowing for NUBC, 9th (Joint 4th U23).

National Trials (15th December 2007)

Scott Durant (M2-), rowing for OBUBC, 22nd (5th U23).

National Junior Trials (17th November 2007)

Danny Bellion (J1x), rowing for LRGS, 53rd.

National Trials (21st October 2007)

Scott Durant (M1x), rowing for OBUBC, 23rd (7th U23).

Mason Durant (M1x), rowing for NUBC, 37th (13th U23).

Wingfield Sculls

1958: D.V.Melvin (rowing for LRC)

1955: D.V.Melvin


Domestic Events


Agecroft Head (Manchester)

2010: Womenís Im3 4x

Bristol

2000: Menís Senior 2 4+

Chester Long Distance Sculls

2011: Men's Elite 2x

2011: Women's Novice 4x-

Carlow

2003: Menís Elite 1x (R.Shirley)

Docklands

2001: Menís Senior 1 1x (R.Shirley)

Dublin Metropolitan

2001: Menís Elite 2x (R.Shirley / Belfast RC)

Durham

2011: Men's Im3 4x+

2010: Women's Im3 4x-

2009: Men's Elite Lwt 1x (S.Sullivan)

2009: Men's Im3 4+

2009: Men's Novice 1x (A.Gilbert)

2007: Women's Junior 18 1x (C.Peach)

2003: Menís Elite 1x (R.Shirley)

2003: Menís Senior 2 1x (S.Sullivan)

Head of the Float

2010: Men's Im2 4x-

2010: Women's Im3 4x-

2010: Men's N 4x-

2008: Junior 4x+ composite

Gloucester

2011: Men's Im2 2x

2000: Menís Senior 2 4+

2000: Menís Senior 2 2-

The Head of the River Race

2001: 151st

1999: 333rd

1998: 330th

1997: 354th

Hexham

2007: Womenís Junior 18 1x (C.Peach)

2007: Womenís Senior 4 1x (C.Peach)

2007: Menís Veteran Novice 1x (G.Stevens)

2007: Womenís Veteran B 2x

2007: Womenís Senior 4 2x

Hollingworth Lake (North of England Sprints)

2009: Men's Elite 1x (S.Sullivan - Sprint Champion)

2009: Men's Im1 4+ (Sprint Champions)

2009: Men's Im2 4+

2009: Women's Im2 4x (Sprint Champions)

2008: Men's Senior 1 4+ (Sprint Champions)

2008: Men's Senior 1 1x (S.Durant)

2008: Men's Senior 2 2x (Sprint Champions)

2008: Men's Senior 2 1x (S.Sullivan)

2008: Women's Veteran C 2x

2007: Womenís Senior 3 2x

2007: Women's Senior 3 1x (C.Peach)

2007: Mixed VC 2x

Head of the Lagan

2004: Menís Open 4x (JOG / Belfast RC)

Lancaster

2010: Event cancelled

2009: Event cancelled

2008: Event cancelled

2007: Womenís Senior 3 2x

2007: Women's Veteran C 2x

2007: Menís Veteran C 1x (D.Murray)

2007: Womenís Senior 4 1x (C.Peach)

2007: Menís Novice 1x (R.Sharp)

2007: Menís Junior 14 1x (L.Hodgson)

2006: Womenís Senior 4 2x

2006: Menís Novice 2x

2006: Menís Veteran Novice 2x

2006: Womenís Junior 16 1x (C.Peach)

2006: Womenís Novice 1x (C.Peach)

2005: Womenís Senior 4 4+

2005: Womenís Novice 1x

2004: Menís Senior 1 2x

2004: Menís Veteran B 4+

2003: Menís Veteran B 1x (D.Murray)

2002: Menís Veteran B 4+

2001: Womenís Novice 4+

2000: Menís Senior 1 1x (R.Shirley)

2000: Menís Novice 1x (J.Williams)

2000: Womenís Novice 4+

1996: Men's Senior 1 4+

Merseyside

2011: Men's Im3 2x

2011: Men's Novice 4x

2011: Men's Novice 2x

2010: Women's Im3 2x

2010: Menís Novice 4x

2010: Men's Novice 2x

2010: Men's Novice 1x

2009: Men's Im3 4+

2009: Men's Veteran D 2x

2009: Menís Novice 4x

2009: Women's Novice 4x

2009: Men's Novice 2x

Metropolitan

2001: Menís Elite 2x (R.Shirley / Belfast RC)

Northwich

2011: Men's Im3 4x-

2011: Women's Im3 4x+

2011: Mixed Im3 2x

2011: Men's N 1x

2010: Men's Im2 4x-

2010: Women's Novice 2x

2007: Women's Veteran C 2x

North of England Head

2011: Men's Im3 8+ (26th overall)

Northwich Head (Spring and Autumn)

2011 (A): Women's N4+

2011 (A): Women's N2x

2011 (S): Women's Im3 4+

2011 (S): Women's Im3 4x-

2010 (A): Men's Im3 4x-

2010 (A): Women's Im3 4x-

2010 (S): Men's Elite 1x (S.Sullivan)

2010 (S): Women's Im2 4x

2010 (S): Men's Vet E 2x

2010 (S): Women's J14 2x

2009 (S): Men's Senior 1x (S.Sullivan)

2009 (S): Women's Im3 4x

2008 (A): Men's Senior 1 1x and Head of the River (S.Sullivan)

2008 (A): Men's Senior 4 2x

North of England Head

2008: Womenís Senior 4 8+ (ARC / WRC / C.Peach)

Nottingham City

2001: Menís Elite 2x (R.Shirley / Belfast RC)

2001: Menís Senior 1 1x (R.Shirley)

Peterborough Summer Regatta

2009: Men's Elite 2- (500m)

2009: Men's Elite 1x (500m S.Sullivan)

2009: Men's Im1 4x (1000m)

2008: Men's Senior 2 4+ (1000m)

2008: Men's Senior 2 4+ (500m)

2003: Men's Elite 2x (500m)

2003: Men's Senior 2 4+ (500m)

Runcorn Head

2009: Men's Elite 1x and Head of the River (S.Sullivan)

Ross Regatta

2011: Men's Im2 2x

Scullers Head

2007: 421st overall Womenís Veteran C 1x (S.Palmer)

2002: 52nd overall Menís Open 1x (R.Shirley)

2001: 56th overall Menís Senior 2 1x (R.Shirley)

Talkin Tarn

2011: JOG Im3 2x

2011: JOG Nov 4+

2011: JOG/LSRA MxIm3 4x

2011: LSRA Nov 1x

2011: LSRA WJ15B 2x

2011: LSRA J13B 1x

2010: Women's J13B 1x (R.Bell)

2009: Women's Im3 1x (L.Sullivan)

Tees

2007: Mixed Veteran 4x

2006: Women's Junior 16 B 1x (C.Peach)

2006: Women's Novice 2x

2006: Men's Veteran Novice 2x

2006: Men's Veteran D 2x

2004: Menís Senior 2 4+

2004: Menís Veteran B 4+

2004: Menís Elite 1x (R.Shirley)

2004: Womenís Novice 2x

2002: Menís Senior 3 2x

2002: Menís Senior 4 2x

2001: Menís Novice 2x

Tees Head

2008: Men's Senior 1 1x (S.Sullivan)

Trafford Head

2011: Men's Elite 1x and Head of the River (S.Sullivan)

2011: Women's Im2 4x-

2011: Men's Novice 2x

2011: Men's Masters D 4x

2010: Men's Elite 1x and Head of the River (S.Sullivan)

2009: Men's Senior 1 1x and Head of the River (S.Sullivan)

2009: Mixed Senior 3 4x+

Warrington Head or Regatta

2012: JOG Im3 4+

2012: LSRA W N 4+

2012: LSRA J14 1x (O.Tidswell)

2011: JOG C/D 4x

2011: LSRA WJ15 1x (M.Jarvis)

2011: LSRA J13 1x (O.???)

2011: Men's Im2 4x (Time Only)

2011: Men's Novice 2x

2010: Men's Elite 1x and Head of the River (S.Sullivan)

2009: Women's Novice 1x (L.Sullivan)

2007: Women's Senior 3 2x

2006: Men's Novice 2x

2000: Menís Senior 2 4+

Womenís Head of the River Race

2008: 59th (C.Peach rowing in an Agecroft crew)

York Summer

2001: Menís Senior 1 1x (R.Shirley)

2001: Menís Senior 2 1x (R.Shirley)

2000: Menís Senior 2 1x (R.Shirley)

2000: Menís Senior 3 1x (R.Shirley)

Older Results

1986Club first hosts the Lancaster International Youth Games

1980Pauline Janson rows in the GB Four at Moscow Olympics

1976Fastest Four at Boston Marathon (world's longest rowing race)

1970Champion North of England crew

1958DV Melvin winner of the Wingfield Sculls and the Scullerís Head and GB representative at European Championships

1957DV Melvin winner of the Scullerís HORR

1955DV Melvin winner of the Amateur Championship of England (Wingfield Sculls)

1950'sDV Melvin Champion North of England

1936Champion North of England crew

1845Champion North of England crew

1870Losing finalist in Stewards Cup Ė HRR (first crew to use the sliding seat principle i.e. bigger seats and greased pants! at the regatta)

1868Champion North of England crew

1845Champion North of England crew